Czy to już kompulsywne objadanie się? Poznaj objawy i przyczyny

Apetyczne jedzenie kusi współczesnego człowieka na każdym kroku. Media społecznościowe są przesycone filmikami, które pokazują szybkie przepisy na kaloryczne dania. Oferta lokali gastronomicznych również się poszerza, a asortyment dań gotowych z całego świata wypełnia półki w każdym sklepie. Pokus jest naprawdę sporo. Pytanie, jednak kiedy ilość spożywanego jedzenia mieści się w granicach normy, a kiedy należy już mówić o kompulsywnych objadaniu się? Poznaj różnicę.

Długotrwałe, kompulsywne objadanie się – jakie są przyczyny?

Kompulsywne/ napadowe objadanie się stanowi przykład uzależnienia behawioralnego. Często bywa mylone z bulimią, ale nie dochodzi tutaj do wymiotowania, dlatego spora liczba chorych to osoby otyłe. Osoba, która nadmiernie się objada, wybiera zwykle produkty bogate w cukry proste i tłuszcze, jej zachowanie można określić jako utrata kontroli nad jedzeniem. Wśród przyczyn kompulsywnego objadania się wyróżnia się między innymi: zbyt restrykcyjną dietę, skrajnie wysoką aktywność fizyczną, dążenie do nierealnego wzorca idealnej sylwetki, czy uszkodzenie układu ośrodkowej regulacji apetytu. Znaczna część przyczyn ma również podłoże psychologiczne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wówczas psychoterapia. Do kompulsywnego objadania się przyczynia się bowiem niezadowolenia z własnego ciała, otyłość wczesnodziecięca, trudne relacje z rodzicami (np. nadużywanie przez nich substancji psychoaktywnych lub zaburzenia nastroju), czy nieumiejętność radzenia sobie ze stresem oraz z własnymi emocjami. Poznań, Kraków, Łódź, czy Warszawa psycholog zawsze pomoże dotrzeć do źródła problemu.

Czy Twój sposób odżywiania to już kompulsywne objadanie się?

Jeśli jakieś Twoje zachowanie wymyka Ci się spod kontroli, zawsze warto to skonsultować ze specjalistą. Wiele osób zrzuca swoje zachowania na indywidualne kwestie osobowościowe, ale warto pamiętać, że incydenty takie jak kompulsywne objadanie się stanowią objaw nurtujących Cię kwestii. Ludzki organizm poszukuje sposobu na to, by odreagować tłumione emocje i popada w uzależnienie. Zastanawiasz się, czy do rozwiązania problemu objadania się wystarczy w Twoim przypadku dietetyk Warszawa, czy konieczny będzie psychoterapeuta? Jeśli napady jedzenia powtarzają się, podczas ich trwania tracisz nad sobą kontrolę, a po zakończonym napadzie odczuwasz wyrzuty sumienia, to znak, że należy zgłosić się do psychologa. O kompulsywnym objadaniu się mówi się, gdy napady występują co najmniej dwa razy w tygodniu. Chory odczuwa zmęczenie i brak energii i często zdarza mu się jeść w ukryciu, ponieważ odczuwa obawę przed byciem ocenianym przez innych. Jeśli podejrzewasz, że Ty lub Twój bliski potrzebujecie pomocy, skontaktuj się ze specjalistami z Poradni Harmonia.