Warszawa dla ciekawych: Kościół Jezuitów

Kościół jezuitów p. w. Matki Bożej Łaskawej w Warszawie nie bez powodu cieszy się tak wielkim zainteresowaniem wśród miłośników sztuki. Świątynia ta jest jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Starym Mieście, a wizyta w jej wnętrzu może każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?

Kościół jezuitów na Starym Mieście w Warszawie to jeden z tych zabytków, którym przewodniki turystyczne po stolicy nie bez powodu poświęcają tak wiele miejsca. Jest to jeden z ciekawszych przykładów barokowej architektury, jakimi może się pochwalić Warszawa, a jednocześnie punkt niezwykle ważny dla wiernych. Dzieje tego kościoła sięgają 1609 roku, kiedy to z woli księdza Piotra Skargi rozpoczęto budowę świątyni mającej służyć jezuitom. Był to czas, gdy do europejskiej architektury powoli wkraczał barok, nic więc dziwnego, że jezuici właśnie do tego nowego stylu starali się nawiązać. Dzięki wsparciu władcy, Zygmunta III Wazy, kościół ten mógł otrzymać nie tylko ciekawą formę, ale i cenne wyposażenie. Na co warto tu zwrócić szczególną uwagę? Na ołtarz główny, w którym znajduje się obraz Matki Boskiej Łaskawej – patronki Warszawy. Warto też zwrócić uwagę na barokową rzeźbę Matki Boskiej oraz na kamienną figurę, która przedstawia leżącego niedźwiedzia. Cennym zabytkiem z XVII wieku jest też krucyfiks, nawiązujący jeszcze do stylu renesansowego. W czasie zwiedzania wnętrza tej świątyni warto tez zwrócić uwagę na piękny nagrobek, przypominający o osobie Jana Tarły – wojewody sandomierskiego.
Kościół ten pięknie prezentuje się również z zewnątrz. Do dziś jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej świątyni jest wieża, licząca sobie 70 metrów wysokości. Jest ona ważnym punktem w panoramie Starego Miasta oraz jego wspaniałą ozdobą.

Warszawa ma się czym pochwalić, a cennych perełek architektury jest tu sporo. To wyjątkowe miasto będzie kuszącym celem wycieczki i dla miłośników sztuki, i dla tych, którzy interesują się historią.