Warszawa dla ciekawych – skarby Krakowskiego Przedmieścia

Dla wielu z nas wycieczki po polskiej stolicy są świetną lekcją historii. Warszawa ma się czym pochwalić, a na brak atrakcji na jej terenie można narzekać. Gdzie ich szukać? Dla tych, którzy chcą nacieszyć się widokiem pięknych budowli i lepiej poznać ich dzieje, wspaniałą przygodą może się okazać spacer po Krakowskim Przedmieściu. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Pałac Prezydencki


Ten zabytek, kojarzony dziś przede wszystkim z głową państwa, jest jednym z najważniejszych obiektów na terenie Krakowskiego Przedmieścia. Dawniej służył on Koniecpolskim, stąd też jedną z jego nazw jest właśnie określenie Pałac Koniecpolskich. Rezydencja ta często bywa też nazywana Pałacem Namiestnikowskim.

Pałac Potockich


Pałac ten wznosi się w pobliżu Pałacu Prezydenckiego, a jego najbardziej charakterystyczną cechą są kute bramy i okazała kordegarda. Ta barokowa rezydencja skutecznie przyciąga uwagę turystów, jest też jedną z najpiękniejszych budowli na terenie Krakowskiego Przedmieścia. Wzniesiona w XVII wieku, do dziś służy miastu i jego mieszkańcom, pełniąc obecnie rolę siedziby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kościół św. Anny


To jeden z najsłynniejszych zabytków sakralnych na terenie Warszawy, a jednocześnie – jeden z symboli Krakowskiego Przedmieścia. Choć obecnie cechą najbardziej charakterystyczną dla tej budowli jest klasycystyczna fasada pochodząca z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, warto pamiętać, że dzieje tego zabytku sięgają XV stulecia. Barokowe wnętrze, piękne freski z XVIII wieku –oto powody, dla których warto tej świątyni poświęcić nieco więcej uwagi.

Uniwersytet Warszawski


Okazały gmach Uniwersytetu Warszawskiego jest kolejną perełką architektury, której widokiem można się nacieszyć w trakcie spaceru po Krakowskim Przedmieściu. Na co warto tu zwrócić uwagę? Na charakterystyczną bramę z orłem na szczycie, która prowadzi na teren uczelni. Brama ta powstała w 1900 roku i jest cennym dziełem Stefana Szyllera. Za nią widać najstarszy gmach uczelni warszawskiej, znany już w XVIII wieku jako słynna Szkoła Rycerska. Na terenie UW można też zobaczyć inne budowle, wykorzystywane dziś na potrzeby akademickie. Są to m. in. tak ciekawe i ważne gmachy, jak dawny pałac Poniatowskich oraz rezydencja, która dawniej stanowiła własność Tyszkiewiczów.

Warszawa to wyjątkowe miasto, a wycieczki po jej ternie mogą się dla każdego z nas stać wspaniałym doświadczeniem. Dzięki licznym domom wycieczkowym i hotelom, każdy z nas może tu znaleźć tanie noclegi w niewielkiej odległości od centrum miasta i spędzać czas na odkrywaniu piękna tego wyjątkowego miasta.