Warszawa dla ciekawych: Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to jeden z najciekawszych zespołów parkowo-pałacowych, jakimi może nas oczarować Warszawa. To właśnie tu powstała letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, to tu spotykali się wybitni przedstawiciele polskiego oświecenia. Co warto wiedzieć na temat Łazienek Królewskich? Dlaczego ten park stał się tak ważnym punktem w programie niemal każdej wycieczki po Warszawie?

Park Łazienkowski obowiązkowym punktem wycieczki po Warszawie

Łazienki Królewskie to pełen ciekawych budowli park, który może oczarować nas swa historią oraz pięknem. Jego historia zaczyna się w połowie XVII stulecia, kiedy to Stanisław Herakliusz Lubomirski polecił Tylmanowi z Gameren zbudować dla siebie budynek łaźni oraz Ermitażu. Obiekty te powstały na terenie dawnego zwierzyńca, który powoli zaczął się przemieniać w piękny park. Warto dodać, że osoby interesujące się takimi zabytkami powinny również sprawdzić atrakcje turystyczne na stronie www.kazimierz24.pl, gdyż w Kazimierzu Dolnym również można spotkać podobne zabytki.

W latach 60-tych XVIII wieku posiadłość ta trafiła w ręce Stanisława Augusta Poniatowskiego, który postanowił rozbudować pawilon kąpielowy i przekształcić go w swa letnią rezydencję. Dzięki temu łaźnia zmieniła się w klasycystyczny pałac, w pobliżu którego powstały liczne pawilony, obiekty gospodarcze oraz obiekty mające służyć kulturze i sztuce. W ten oto sposób przy pałacu powstał okazały Amfiteatr, a przy Starej Pomarańczarni – Teatr Dworski, będący dziś jednym z ważniejszych punktów na kulturalnej mapie Europy. Wśród najciekawszych obiektów, jakie powstały na terenie tego parku, znajduje się też Biały Domek oraz Wielka Oficyna, często określana mianem Podchorążówki. Stara Kordegarda z końca XVIII wieku, Wodozbiór czy pomnik Fryderyka Chopina – oto kolejne atrakcje, na które w czasie zwiedzania Łazienek Królewskich warto zwrócić uwagę.