Warszawskie zabytki – odwiedzając Belweder

Turyści, którzy w czasie wycieczki po Warszawie zechcą odwiedzić miejsca wyjątkowo ważne w dziejach kraju, koniecznie powinni zwiedzić Łazienki Królewskie. Przed wejściem na teren parku warto jednak poświęcić nieco uwagi tak ciekawej rezydencji, jaką jest Belweder – piękna willa, która znajduje się tuż przy wejściu do najsłynniejszego parku w Warszawie.

Co warto wiedzieć na temat warszawskiego Belwederu?

Dzieje warszawskiego Belwederu sięgają XVII wieku, kiedy to wzniesiono willę o takiej właśnie nazwie. Świetnie obiekt ten został opisany na stronie wawa.pl w artykule o atrakcjach turystycznych w stolicy Polski. W początkach XIX wieku została ona znacznie rozbudowana według projektu przygotowanego przez Jakuba Kubickiego. Rozbudowa ta miała ścisły związek z przemienieniem willi w rezydencję, w której mógłby zamieszkać książę Konstanty – brat cara Aleksandra I oraz namiestnik Warszawy.

Dla wielu z nas Belweder to miejsce bardzo ważne ze względu na fakt, iż to właśnie od ataku na tę rezydencję rozpoczęło się powstanie listopadowe. Warto pamiętać, że grupa spiskowców wyruszyła w pobliskiego budynku, z Wielkiej Oficyny, w której mieściła się słynna Szkoła Podchorążych. Gmach ten wznosi się w pobliżu Belwederu, na terenie Łazienek Królewskich, w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu na Wyspie. W czasie wycieczki po Warszawie warto tu zajrzeć również ze względu na fakt, iż Belweder był w XX wieku miejscem zamieszkiwania wielu znanych Polaków. To tu mieściła się rezydencja Prezydenta II RP, to tu urzędowali powojenni prezydenci (m. in. Lech Wałęsa, który był ostatnim mieszkańcem Belwederu). Willa ta jest jednocześnie miejscem kojarzonym bardzo mocno z osobą Józefa Piłsudskiego, który – jako naczelnik państwa – spędził w jej murach sporo czasu.